top of page
  • Facebook
  • Instagram

'Spermokalipsa': kako je za zdravje nosečnice in otrok odgovoren oče?

  • Writer: Big Sister
    Big Sister
  • Apr 2
  • 6 min read

Se spomnite tiste nebuloze domnevno znanega Slovenca, za katerega smo, priznamo, Starejše sestre prvič slišale šele, ko je izustil te boleče primitivne besede in si z njimi pričakovano prislužil tudi nominacijo za bodečo nežo? Nekaj o tem, kako ženske po 25 letu začnejo propadati, pri 30 pa je že pogreb … No, takrat se nam je resnično zdela izguba časa se sploh osredotočat in namenjat besede za mnenje osebe, ki očitno želi z nepotrebnimi komentarji zgolj privlačiti pozornost in stopiti v soj žarometov.


Mama z novorojenčkom.
Vir: Pexels

A v zadnjem času se zdi, da so ženske (in druge manjšine) znova na udaru – še posebej po vrnitvi Donalda Trumpa na »ameriški prestol«. Z njegovo desno roko Elonom Muskom se je povečala tudi težnja po »vlogi« ženske v družbi in rojevanju »klenih Američanov«. Pravico žensk do odločanja o lastnem telesu so obsežno omejili že pred leti, a v javnost prihajajo nove zgodbe o obtožbah in aretacijah žensk, ki so splavile, celo spontano.


Na družbenih omrežjih se pojavlja trend t. i. trad wives – žensk, ki na videoposnetkih promovirajo tradicionalno delitev vlog, kako je njihova naloga skrb za družino, moškega, otroke in dom, naloga moškega pa je, da jih finančno preskrbijo. Za to finančno varnost morajo biti one neprestano na voljo svojim moškim in biti zanje urejene kot porcelanaste punčke. Ob tem pa seveda vplivnice zamolčijo, da same z oglaševanjem tovrstnega načina življenja v resnici služijo. Kar je seveda dvolično, saj, kot rečeno, na posnetkih oglašujejo vzorce, kjer so ženske zgolj gospodinje, moški pa tisti, ki služijo.



No, seveda slednjega ni opaziti le v tujini. Tudi v Sloveniji so določene spletne osebnosti precej glasne na področjih, kot je spolna delitev vlog ter reprodukcija. Nekatere slovenske vplivnice zavračajo feminizem in boj feministk po enakopravnosti, ob dnevu žensk in uspehu kampanje Instituta 8. marec za varen in dostopen splav v Evropski uniji, pa so  ponovno vzniknile tudi kritike, češ da kampanja ni potrebna, saj imamo ženske v Sloveniji pravico do splava zagotovljeno. Kar seveda kaže na hudo nerazumevanje kampanje, ki se bori za pravice žensk na evropski ravni, ne le na ravni Slovenije. Prav tako kaže na izrecno nerazumevanje družbe in političnega duha v Evropi, ki se je v zadnjih mesecih močno zasukal v desno. Kar poraja skrbi, da pravica, ki jo že imamo, nikakor ni samoumevna – težnje po tem, da bi jo omejili, so namreč vseskozi prisotne in videli smo tudi, kako hitro se jo lahko vzame (Roe vs Wade v ZDA).


'Rok trajanja' ne teče zgolj ženskam


Pa se vrnimo torej na trditev o »roku trajanja« žensk. Kdaj so torej na vrhuncu svojega življenja, kdaj začnejo propadati, kdaj so že mrtve? Podobne trditve pogosto slišimo v povezavi z njeno plodnostjo, vse pogosteje se opaža tudi opozorila o tem, kako se povprečna starost žensk, ko rodijo prvega otroka, dviga. S tem nekateri povezujejo tudi nižjo rodnost – ženske se kasneje odločajo za otroke, kar domnevno avtomatično pomeni manj otrok ali pa otroke z defekti. Ob tem pa je očitno največja težava v tem, da priseljenke rojevajo mlajše ter da rodijo v povprečju več otrok kot Slovenke.


Kot so ob materinskem dnevu poudarili na Statističnem uradu RS (Surs), zadnji podatki kažejo, da so kar tri od štirih prebivalk Slovenije, ki so stare 15 let ali več, že rodile. Če je torej trenutno brez otrok okoli četrtina prebivalk (starih 15 let ali več), jih je bila pred slabim stoletjem skoraj polovica. Mater je bilo takrat manj, a je imela posamezna mama v povprečju več otrok, so za 24UR pojasnili pri Sursu. Nataliteta pa je bila pred dvema letoma najnižja v zgodovini meritev tudi zaradi tega, ker je že generacija pred tisto, ki se danes odloča za otroke, rodila manj otrok – posledično je seveda trenutno na svetu manj žensk, ki bi se lahko odločile postati mame.


Vendar pa »rok trajanja«, če se grdo izrazimo, z leti ne teče le ženskam, pa čeprav se v javnosti poudarja predvsem njihovo staranje. Saj poznate rek za moške: »Stara se kot dobro vino.« Medtem smo ženske pogosteje primerjane s cveticami, ki pa s staranjem ne zorijo, temveč ovenijo.


Kljub temu vse le ni tako preprosto, da bi lahko verjeli temu preprostemu prepričanju. Če vzamemo torej princip moških, ki se starajo kot dobro vino, - slednje zagotovo ne velja za kakovost njihove sperme, ki vpliva tako na zanositev, donositev kot tudi kasnejše zdravje otrok. Ni torej vse odvisno od matere otrok in njenega zdravja, starosti, pazljivosti – obsežno vlogo pri tem igrajo moški, čeprav se tega pogosto sploh ne zavedajo.


Po 30 letu starosti kakovost sperme znatno upade


Moški sicer običajno nikoli ne prenehajo proizvajati sperme, vendar pa se le te kakovost s starostjo opazno poslabša. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ima nabor meril, znanih kot parametri semena, za zdravo semenčico, vključno s številom, morfologijo (obliko), fragmentacijo DNK in gibljivostjo. Starost očeta pa je ob tem med najpomembnejšimi dejavniki, ki vplivajo na možnost zanositve para in izide nosečnosti.


S starostjo očeta se močno zmanjša stopnja plodnosti, opozarja tudi portal Give Legacy. Moškim bo med zgodnjimi 30 in poznimi 30 leti slednja upadla za kar 52 odstotkov. Prav tako se bo podaljšal čas do spočetja. V primerjavi z moškimi, starimi 25 let ali manj, je tako pri moških, starih 45 let ali več, kar 12,5-krat večja verjetnost, da bodo za spočetje potrebovali več kot dve leti.


Semenčice ob oploditvi jajčeca.
Vir: Pixabay

S staranjem moškega se bo povečala tudi nevarnost za spontani splav. Pri očetih, starih 35 let ali več, se možnost spontanega splava med 6. in 20. tednom nosečnosti poveča za 27 odstotkov. To tveganje pa se celo podvoji, ko moški dosežejo 50 let. Pri nosečnosti, kjer je moški star 45 let ali več, se poveča tudi tveganje porodnih zapletov, njihovi potomci pa imajo povečano tveganje za neugodne porodne izide.


Tveganje za zdravje potomcev je medtem v povezavi s starostjo očeta še vedno relativno nizka, vendar pa študije vseeno kažejo, posledično večjo možnost, da imajo otroci takšnih očetov večjo možnost za shizofrenijo, bipolarno motnjo, avtizem, Downov sindrom ali otroško levkemijo. Znanstveniki menijo, da se z leti v moški spermi kopičijo naključne mutacije, kar lahko prenese genske mutacije na otroka in poveča njihove možnosti za razvoj psihološke ali nevrokognitivne motnje.

 

Kako izboljšati kakovost sperme?


Pri številu semenčic gre za število proizvedenih semenčic na ejakulacijo, nizko število semenčic pa seveda zmanjša možnost, da ženska zanosi. Čeprav znanstvene raziskave niso odkrile neposrednega zmanjšanja števila semenčic glede na starost, pa so nekatere študije odkrile korelacije. Ena od njih je poročala, da se število semenčic z vsakim dodatnim letom starosti zmanjšanja do 2,6 odstotka.


Gibljivost semenčic se nanaša na gibanje sperme ali na to, kako dobro semenčice »plavajo«. Slabe plavalke (nizka gibljivost) imajo zmanjšano možnost za oploditev jajčeca. Po raziskavah naj bi se gibljivost semenčic zmanjšala za približno 0,8 odstotka na leto. Če primerjamo spermo pri moških v starosti od 30 do 35 let z moškimi nad 55 let, se je gibljivost semenčic zmanjšala za kar 54 odstotkov.


Oče z novorojenčkom.
Vir: Pixabay

Morfološka meritev kaže na odstotek semenčic, ki so pravilne oblike, velikosti in strukture. To idealno izgleda kot gladka ovalna glava s kapico, sredino in dolgim ​​repom. Na splošno moški proizvedejo veliko »neidealne« sperme, sčasoma pa slednja postaja vse pogostejša. Študije kažejo, da se morfologija semenčic zmanjša za približno 0,65 odstotka na leto starosti.

Indeks fragmentacije DNK sperme pa se nanaša na količino abnormalnega genetskega materiala (poškodovane DNK) v spermi. Študije kažejo, da se fragmentacija DNK sperme poveča za 0,3 odstotka na leto starosti.


Staranje je seveda naraven proces, a čeprav ni mogoče povsem ustaviti učinkov staranja na moško plodnost, pa lahko posamezniki še vedno veliko naredijo za bolj zdravo spremo. Moški mora tako poskrbeti za uživanje bolj zdrave hrane, bogate s hranili, redno telesno vadbo, opustiti bi moral kajenje in zmanjšati uživanje alkohola. Zdrava sperma je tako poleg starosti odvisna tudi od življenjskega sloga posameznika.


'Zdrava pamet'


In da torej ne bomo govorili le o slabih spletnih trendih. Opazile smo tudi objave ozaveščenih moških, ki na spletu izobražujejo, kako pomembna je zdrava sperma za zdravje otroka – tako še ne rojenega kot rojenega.


»Moški bi morali devet mesecev pred zanositvijo poskrbeti, da so v svoji najboljši fizični formi. Z moškim je povezana preklampsija med nosečnostjo, jutranja slabost, epigenetski zapis … Če boš torej ti devet mesecev sledila vsem pravilom, medtem ko bo tvoje telo skrbelo za razvoj otroka, lahko tudi jaz poskrbim, da devet mesecev pred nosečnostjo ne pijem alkohola, vase ne vnašam kofeina, poskrbel bom za svojo krvno sliko, imel bom tri zdrave obroke na dan … Poskrbel bom za svojo najboljšo fizično formo v življenju, preden zanosiš, ker je to pomembno tako za tebe in nosečnost kot za najinega otroka. To narekuje zdrava pamet,« sta na spletu delila Maya in Hunter (@mayaandhunter).



Posnetek je tako na TikToku kot na Instagramu hitro postal viralen, zbral je več milijonov ogledov in všečkov, na spletu pa je sprožil tudi širšo razpravo o zdravju bodočih očetov.

Zato so komentarji, kot ga je na primer pred nekaj meseci izrekel »znani Slovenec«, tako primitivni, kažejo pa le posameznikov šovinizem, neznanje in nerazumevanje teme, ki so se jo odločili naslavljat.


Pa seveda ob tem Starejše sestre nikakor ne trdimo, da so vsi moški takšni – neizmerno imamo rade naše razgledane, pametne, empatične in dobre moške! Pomembno pa je, da je treba izjave tistih, ki neposredno ali posredno izražajo sovraštvo do žensk (ali katerega koli drugega spola in skupnosti), postaviti v kontekst, razložiti, zakaj so napačne ali sovražne, zakaj širijo lažno sliko, ter jih z dejstvi ovreči.


M. P.

Comments


bottom of page