Najraje o tem ne bi poročale. A z zatiskanjem oči ne bomo prišle nikamor. Zato preidimo kar k samemu bistvu. Ameriški skrajno desni politični kritik, mizogini moški, ki zanika holokavst in podpira nadvlado bele rase, Nick Fuentes je po zmagi Donalda Trumpa na ameriških volitvah na družbenem omrežju zapisal sledečo bedarijo: "Tvoje telo, moja izbira. Vedno."
Z veseljem bi spregledale bizarno mnenje ene nepomembne osebe. A na žalost ne gre le za mnenje enega moškega, ki je očitno ujet v zgodovini. Njegov trenutek "briliantnosti" si je do sedaj ogledalo več milijonov ljudi, delilo ga je več deset tisoč. Po Trumpovem uspehu pa so se pojavili tudi številni drugi podobno žaljivi spletni napadi na ženske, kot je na primer: "Vrni se v kuhinjo."
Spletna gniloba
Če je Fuentes svoj zapis objavil v torek zvečer, pa je analiza Inštituta za strateški dialog že v četrtek in petek zaznala kar 4600-odstotno povečanje uporabe te fraze na družbenem omrežju X. Podobno tudi na TikToku, kjer so številne uporabnice delile videoposnetke, v katerih poročajo, da so se v njihovih komentarjih pojavile prav tovrstne žalitve.
V brskalnikih nekdanjega Twitterja in TikToka je še več dni kasneje kraljeval 'Nick Fuentes', na drugi aplikaciji pa se je med trendi pojavila tudi besedna zveza 'We own your body' (op. p. vaše telo je naše).
Pri izjavi skrajneža gre sicer za očitno subverzijo slogana "moje telo, moja izbira", s katero so ženske podprle svoj boj za zagotovitev reproduktivnih pravic žensk – pravice do odločanja o svojem lastnem telesu.
Tu so tudi drugi zapisi, ki so hitro postali viralni. Med njimi je bila tudi objava nekdanjega sodelavca konservativnega medija TheBlaze Jona Millerja, ki se je obregnil ob sporočila mladih liberalnih heteroseksualnih žensk iz južnokorejskega feminističnega gibanja, ki so prek družbenih omrežij sporočile, da se ne želijo poročiti, imeti otrok, hoditi na zmenke ali imeti spolne odnose z moškimi. "Zabavno, kot da imate pri tem kakšno besedo," je slednje komentiral Miller. Njegova groteskna izjava je prejela 85 milijonov ogledov.
A ni ostalo le pri žaljitvah. V nekaterih primerih so se ob takšnih mizoginih zapisih pojavile tudi dejanske grožnje.
Mnogi tovrstni skrajneži na spletu sicer pripadajo t. i. manosferi, ki jo Inštitut za strateški dialog opredeljuje kot spletne mizogine skupnosti, ki zajemajo tako antifeminizem kot tudi veliko bolj eksplicitno nasilno retoriko do žensk.
X porasta spletnih napadov na ženske za CNN ni komentiral, so se pa na vprašanja odzvali na TikToku, kjer so pritrdili, da izrazi, kot so "tvoje telo, moja izbira", kršijo njihove smernice ter da bo vsebina z omembo te fraze, razen če opozarja na spornost tega slogana, odstranjena s platforme. TikTok je po poslanih vprašanjih ameriškega medija že odstranil več spornih posnetkov.
Študentje nad študentke, univerza obvestila starše
Tako kot pri številnih drugih vrstah spletnih provokacij, pa strokovnjake tudi tu skrbi, da bi se lahko tovrstno nadlegovanje in nasilje s spleta kmalu preselilo tudi v resnični svet, poroča CNN. Po besedah Inštituta, so nekatera dekleta in njihovi starši na spletu že delila zgodbe o primerih takšnega mizoginega nadlegovanja v resničnem okolju. Pojavilo naj bi se namreč več primerov, ko so že prej omenjeni mizogini slogan dekletom namenili mladi fantje v šolskem okolju.
Vsaj eno ameriško univerzitetno okrožje je moralo minulo teden staršem poslati opozorilo, v katerem jih je obvestilo, da so učenci to frazo namenili dekletom v šoli. "V dneh po volitvah smo prejeli poročila o nekaterih študentih, ki so stavek 'Tvoje telo, moja izbira' večkrat izrekli študentkam," je potrdil nadzornik šolskega okrožja Stevens Point v Wisconsinu Cory Hirsbrunner.
Ob tem je poudaril, da je uporaba besed, ki imajo pridih grožnje, popolnoma nesprejemljiva. "Zoper vse študente, za katere bomo ugotovili, da so kršili pravilnik univerzitetnega okrožja, bomo disciplinsko ukrepali," je še zagotovil.
Ženskam bi vzeli volilno pravico, temnopolte poslali na plantaže
Spletni pozivi k razveljavitvi 19. amandmaja, ki daje ženskam volilno pravico, so v tednu po ameriških volitvah, v primerjavi s tednom pred tem, na omrežju X porasli za kar 663 odstotkov.
Podobno se je sicer okrepilo tudi spletno nasilje nad temnopoltimi. Številni med njimi so namreč po volitvah prejeli anonimna, rasistična sporočila, ki omenjajo suženjstvo in v katerih jim avtorji sporočajo, da se morajo "zglasiti na najbližji plantaži, kjer bodo pobirali bombaž". Zvezdni in državni organi skušajo najti izvor tudi teh sporočil, še poroča CNN.
M. P.
Comments