Zdi se, da živimo v nekakšnem vzporednem svetu. V svetu, kjer so žalitve in napadi na osebni ravni povsem sprejemljivi, kjer so laži stalnica in jim verjamemo veliko raje kot resnici, kjer smo se po retoriki, če že ne po pravicah, vrnili v srednji vek ter s pomočjo družbenih omrežij le še dodatno potencirali tiste najgrše lastnosti tega obdobja.
V resnici se zdi kot slaba verzija priljubljene serije Black Mirror, ki pa je postala resničnost. In še veliko bolj grozljiva, ker "amerikanizacija" ni omejena in zamejena zgolj na tisti oddaljeni, ločeni celini čez lužo, temveč se neustavljivo širi po celotnem svetu.
T. i. trumpizacijo smo v predvolilni tekmi lahko opazili tudi pri demokratski kandidatki Kamali Harris. Čeprav so demokrati tradicionalno precej bolj liberalni kot republikanci, smo lahko v zadnjih tednih opazovali precejšnje zbliževanje stališč na marsikateri fronti. Poglejmo le eno od njenih zadnjih razvpitih izjav: "Vsak, ki vlomi v moj dom, bo ustreljen." S temi besedami se je "pošalila" v pogovoru z Oprah Winfrey. Kandidatka je sicer ob tem dejala, da tega verjetno ne bi smela reči, a da se bo njeno osebje s posledicami ukvarjalo kasneje.
Ta komentar odseva mnenje avtorice in se ne sklada nujno povsem s stališči vseh, ki soustvarjajo portal bigsister.si.
Besede je torej izrekla predstavnica demokratske stranke, ki je sicer v zadnjih letih večkrat napovedala zaostritev politike na področju posedovanja (strelnega) orožja. Nenazadnje je takšno stališče stranka prek Joeja Bidna zagovarjala tudi v času, ko je bila Harrisova podpredsednica ZDA. Kandidatka je na ta način, sicer neuspešno, želela poseči v bazen republikanskih volivcev.
Smrtnih žrtev zaradi strelnega orožja je čez lužo vsako leto veliko preveč, kar je eden od razlogov, zakaj bi bilo sprejetje omejitev več kot smiselno. In ne, tu nevarnosti ne predstavljajo (le) migranti, kot bi verjetno z največjim veseljem trdil republikanski kandidat Donald Trump, ki si je na volitvah zagotovil vrnitev v Belo hišo.
Donald Trump 2.0. Prihodnost vsekakor ni svetla
Osebno se mi zdi bizarno že to, da volivcev od republikanca niso odvrnila njegova pretekla dejanja, kazenske ovadbe in vsa sojenja, v katerih se je znašel kandidat. Seveda lahko pričakujemo, da se bo marsikatero od teh sojenj zdaj zaključilo še preden bi na sodišču prišlo do epiloga. "Lov na čarovnice," trdi Trump vsakič, ko se proti njemu pojavi nova, utemeljena ali neutemeljena obtožba.
S tem pod vprašaj postavlja tudi avtonomijo sodne veje oblasti. So v takšnem svetu sodišča res lahko neodvisna od politike? Kako lahko vodenje ene od največjih svetovnih velesil prepustimo osebi, ki za svoja dejanja ne odgovarja, temveč se iz "zagat" vedno znova izvleče s podkupninami, pritiski ali kakšnimi drugimi manevri?
Še veliko bolj bizarno pa mi je, da lahko družba tako nonšalantno sprejme vse njegove neprimerne (vem, precej banalen opis) retorike. Osebo, ki je v času svojega prejšnjega mandata predlagala, da bi se proti covidu-19, čeprav je kljub vsem dokazom in smrtnim žrtvam trdil, da ta seveda ne obstaja (kar mu je na volitvah leta 2020 dejansko preprečilo vrnitev v Belo hišo), borimo z injeciranjem razkužil. Predlagal pa je tudi, da se vsi okuženi poslužijo "sončne terapije" - naj torej odidejo ven na sončen dan ter se tako pozdravijo.
Če je v svoji prvi kampanji govoril o tem, da bo na meji z Mehiko zgradil zid, ki da ga bodo plačali Mehičani (op. p. bitch please) je tokrat napovedoval masovno deportacijo migrantov iz ZDA, zaostril pa je tudi retoriko o migrantskem kriminalu – besedno zvezo, za katero se je celo pohvalil, da jo je sam iznašel. Pa čeprav dejstva in statistike množičnega povečanja kriminala zaradi migrantov ne kažejo. Se je pa resnično, po njegovi vse pogostejši omembi "migrantskega kriminala", ta besedna zveza tudi veliko pogosteje pojavila v ameriških medijih, s čimer se je ustvarjalo vtis, da se je tovrsten kriminal tudi v resnici močno povečal. Še enkrat – ni se.
In tu so še številne druge njegove izjave – od ponižujočega odnosa do žensk, do imenovanja koronavirusa za "kitajski virus", trditev, da lahko poskrbi, da se vojna v Ukrajini zaključi v le 24 urah, uvedbo carin za zunanje trge, napovedoval je celo morebiten izstop ZDA iz Nata – zveze, ki je sicer močno obarvana v ameriške barve in ki Združenim državam prinaša tudi veliko moči in vsaj prek vojaške industrije tudi denarja. Zadnji dve stvari – Nato in carine – bi sicer nosile velike posledice tudi za Evropo in posledično Slovenijo.
A kljub temu se zdi, da je Trump s svojo nasilno in provokativno retoriko bolj kot ne postal "največji car" in ne nasilnež, provokator ali vsaj dvorni norček.
Besede imajo moč in imajo posledice. Dokazano.
Ob tem pa marsikdo pozablja, da imajo besede tudi moč. Kar je bilo že večkrat dokazano.
Ko je Trump koronavirus označil za "kitajski virus", se je močno povečalo nasilje nad azijskimi priseljenci in celo Američani azijskega porekla. Republikanski senat je pred dvema letoma razveljavil pomembno odločitev Roe proti Wade, ki je ženskam odvzel pomembno človekovo pravico o odločanju o lastnem telesu. Grozljivo je tudi dejstvo, da je bil Trump na sodišču kot prvi nekdanji ameriški predsednik spoznan za krivega spolne zlorabe. Zdaj pa moški, ki je življenje uničil ženski (čeprav bi marsikdo trdil, ravno obratno - da se življenje uniči moškemu že s samo obtožbo spolne zlrabe, kaj šele obsodbo), ponovno stopil na čelo ZDA.
V času njegovega prvega mandata smo lahko opazovali tudi policijsko nasilje nad temnopoltimi osebami (čeprav se to v času Bidna seveda ni izničilo – gre za dolgoletni sistemski problem, ki ga ne more rešiti zgolj menjava oblasti). Ko je Trump v enem in edinem predvolilnem soočenju s Harrisovo izustil, da migranti v Springfieldu (Ohio) jedo hišne ljubljenčke, so se zgrožene množice zgrnile v to zvezno državo, da bi se o grozotah prepričale na lastne oči, povečalo pa se je tudi spletno nasilje.
In če omenimo morda najbolj očiten dogodek, ki je neposredno povezan z njegovo retoriko … Leta 2020 je Trump ameriške volitve proti Bidnu izgubil. Česar pa seveda republikanec za nič na svetu ni želel priznati. Namesto sprejetja poraza in mirnega prenosa oblasti je Trump ponavljal teorijo zarote o "zrežiranih in ukradenih volitvah". Temu seveda ob rezultatih tokratnih volitev zagotovo ne bomo priča.
In nato je nastopil 6. januar 2021. Dan, ko so pobesneli Trumpovi privrženci, podžgani z izjavami republikanca, vdrli v Kapitol ter zahtevali, da republikanski podpredsednik Mike Pence in ameriški kongres zavrneta zmago Joeja Bidna. Takrat je zasedal kongres, ki je prešteval glasove volilnega kolegija in razpravljal o rezultatih glasovanja. Ob prihodu protestnikov so varnostniki Kapitola evakuirali senat in predstavniški dom ter zaprli več drugih stavb na območju. Demonstranti so prebili varovani vstop na Kapitol in zasedli evakuirano dvorano senata, stražarji pa so s pištolami preprečevali vstop v evakuirano nadstropje predstavniškega doma.
Trump je ob začetku shoda svojih privržencev, še pred marčom na Kapitol, podpornike spodbudil, naj se "borijo, kot vrag" in "vzamejo našo državo nazaj". Pozval jih je tudi, naj se odpravijo na ameriški Kapitol, na zasedbo pa se je kasneje odzval tako, da je protestnike označil za "velike domoljube" in "izjemne osebe" ter jim izrazil svojo podporo.
Napad na Kapitol, ki so ga mediji označili za vstajo, upor ali kar za domači terorizem, pa je imel tudi šest smrtnih žrtev. Organi pregona so med prerivanjem pred dvorano predstavniškega doma ustrelili eno od protestnic, ki je kasneje zaradi poškodb umrla, eden od protestnikov je umrl zaradi predoziranja z drogami, še dva druga zaradi drugih zdravstvenih stanj. Umrl pa je tudi eden od policistov, ki so ga napadli protestniki.
Trenutno zaradi napada na Kapitol sodijo več kot 1500 osebam, med njimi tudi Trumpu …, če bo seveda obtožnica po zmagi na volitvah obstala. Novoizvoljeni predsednik je namreč že napovedal, da bo med svojimi prvimi ukrepi po vrnitvi v Belo hišo odpustil tožilca, ki vodi postopke zoper njega, ter osvobodil več izgrednikov, ki so pred skoraj štirimi leti zasedli ameriški kongres.
Izreči vsako bedarijo, ki ti pade na pamet, zagotovo ni kul!
To seveda ne pomeni, da bi lahko demokrate ali zgolj Kamalo Harris označili za angelčke. Navsezadnje imajo tudi sami veliko masla na glavi. A zagotovo se politike poslužujejo veliko resneje, kot se je Donald Trump. In njegovo vedenje nikakor ni "osvežujoče", saj da za razliko od drugih "vsaj govori resnico". Resnice zagotovo ne govori, izreče pa sicer vsako bedarijo, ki mu pade na pamet. Kar od osebe na takšni poziciji ni niti primerno, niti dobro, niti varno.
Zakaj torej ljudje še vedno volijo osebo, ki bi sicer morala biti, po mojem mnenju, zadnja v vrsti za tovrstno pozicijo? Ali so naši čuti za realnost res že tako otopeli, da resnično življenje dojemamo kot film ali igrico, morda kot televizijsko oddajo, kjer je pomembna zgolj naša zabava, posledice pa se sicer ne občutijo?
V oddaji 24UR ZVEČER je strokovnjak za marketing Aljoša Bagola ob spopadu med Kamalo Harris in Donaldom Trumpom izrekel: "Tu gre za boj med ženskami in jeznimi osamljenimi moškimi." Ne bom rekla, da se v celoti strinjam ... ampak ... no ... JA! Pa brez skrbi, ne menim, da so vsi moški takšni. A več raziskav kaže prav na vse večji ideološki razkorak med mladimi ženskami in moškimi. Prve ostajajo relativno liberalne, medtem ko drugi postajajo vse bolj konservativni.
M. P.
Dej nehite nabijat. Politika je zmerej stvar manipulacije in nobena stran ni nedolžna. In tukej ne gre za moški vs ženska (če bi bla Kamala dejansko kompetentna, bi zmagala) ampak za stanje, v kerem so ble ZDA in kam si ljudje želijo prit. Upam, da bo Trump dejansko izbolšal situacijo in se bodo lahko ljudje k majo zdej histerične izpade ugriznl u jezik in dojel, da mogoče le ni bla tok slaba stvar to.