top of page

'Mačje dame' - strah in trepet mizoginih moških

"Cat lady" ali, če poslovenimo, t. i. mačja dama. Stereotip, ki običajno zajema nekoliko starejše oz. zrele samske ženske, ki živijo same v stanovanju polnem knjig, si zvečer privoščijo kozarec vina, okoli nog pa se ji mota še mala kosmatinka (no, ali pa kar nekoliko več mačkic) …


Izraz, ki ga mnogi uporabljajo kot strelivo, žaljivko za ženske. Čeprav, moramo priznati, starejše sestre v opisu mačje dame ne vidimo čisto nobene negativne točke. Takšna ženska bi bila za nas najmanj odlična oseba, s katero bi prijateljevale … no, morda bi pa se tudi same z veseljem videle v tej vlogi. Čeprav morda le za kakšen večer ali dva na teden. Z veseljem v to okolje namreč sprejmemo še kakšno ljubljeno osebo.


Vir: Unsplash

A stereotipna "mačja dama" je ob tem običajno prikazana kot izčrpana, duševno nestabilna oseba, ki se od javnosti namerno izolira, sprejema pa le družbo svojih mačk.


Orodje mizoginističnega aparata, ki želi ženske izključiti iz javnega življenja


Nazadnje je mačja dama postala tudi ameriška podpredsednica Kamala Harris, navaja CNN. No, tako jo je leta 2021 v intervjuju s kontroverznim političnim komentatorjem Tuckerjem Carlsonom opisal republikanski kandidat za podpredsedniško mesto J. D. Vance.



"V tej državi nas prek demokratov, prek naših korporativnih oligarhov, vodi kup mačjih dam brez otrok, nesrečnih žensk, ki niso zadovoljne s svojim življenjem in odločitvami, ki so jih sprejele. Zato želijo svojo nesrečo prenesti tudi na državo," je dejal Vance in se s tem navezal na dejstvo, da Harrisova nima bioloških otrok. "Celotno prihodnost demokratov nadzirajo osebe brez otrok, kot je Kamala Harris. Zakaj se vam zdi smiselno, da smo državo predali ljudem, ki v njej nimajo neposrednega interesa?"


Izraz si je prislužila, pa čeprav ne ustreza stereotipu mačjih dam – je poročena, ima dva pastorka, prav tako je političarka in javna oseba, zaradi česar se ne izolira pred svetom. Kolikor je znano pa Harrisova ob tem nima nobene mačke.


Vir: Pexels

Profesorica na avstralski univerzi Wollongong Fiona Probyn-Rapsey, avtorica znanstvenega besedila "Nore mačje dame", je ob tem poudarila, da je Vance, tudi z uporabo izraza mačja dama, izražal sovražnost do žensk na javnih funkcijah, saj je namigoval, da bi morale ostati doma z otroki.


Za ameriški medij je dodala, da gre za seksistično uokvirjanje žensk brez otrok, "a kar je še pomembnejše – zdi se, da sploh ni pomembno, ali ima ženske otroke ali ne". "Izraz je le orodje mizoginističnega aparata, poskus izključevanja žensk iz javne sfere in namigovanje, da njeni prispevki k političnemu življenju prihajajo na račun družine oz., kot namiguje Vance, kar celotnega naroda," je poudarila.


Zgodovinski nastanek 'mačje dame'


V starem Egiptu so bile mačke simbol ženstvenosti, poosebljene v boginji Bastet, ki so jo pogosto upodabljali kot mačko ali žensko z mačjo glavo. "Felinizacija žensk v starodavni družbi je odražala moč žensk," je leta 2018 v analizi mačjih podob, ki so povezane s spolom, zapisal sociolog z Univerze v Kentu Corey Wrenn. A kot je dodal, je bila ta moč včasih zaznana kot nevarna in potrebna zatiranja.


Vir: Pixabay

Sloves mačk je kasneje v srednjeveški Evropi postal nevarnejši, prav tako pa tudi "deviantne" ženske, ki se niso držale norm o rojevanju otrok in skrbi za družino (o tem smo pisale v članku: Lepe, močne, neukročene, pametne. Lahko so le 'čarovnice'). Mačke so takrat začeli povezovati z neposlušnimi ženskami, kot je na primer Agnes Waterhouse, prva ženska, ki so jo leta 1566 v Angliji usmrtili zaradi čarovništva. Ženska naj bi priznala, da je njena hišna mačka, domnevno imenovana Satan, po njenem naročilu pobila lokalno živino, prav tako pa naj bi mačka pod svojim prejšnjim lastnikom pobijala tudi ljudi.


V 18. stoletju se je nato pojavil stereotip device. Ženske, ki se niso mogle poročiti, so postale odvisne v gospodinjstvih svojih sorodnikov, kar je izčrpalo njihove finance in omadeževalo njihov družbeni položaj. Tovrstne neporočene device so bile v literaturi pogosto prikazane kot grde, krute, nezaželene ali celo pošastne.


"Žensko, ki izbere žival, ki verjetno ni nikoli povsem ukročena, je treba sumiti, da je sama neukročljiva," Alice Madicott, avtorica knjige Mačje ženske.

S "ponorelimi" devicami pa so znova začeli povezovati mačke. Pisatelj Hart Ayrault je v izdaji revije Potter's American Monthly iz leta 1881 za neporočene ženske dejal, da so to ženske, "ki jim ni uspelo doseči glavnega cilja obstoja". Slednje je bilo po njegovem mnenju zakonska zveza.


V 19. stoletju so nasprotniki volilne pravice žensk podobe mačk uporabili za napad na gibanje. V protisufražetskih (sufražetke – ženske, ki so se borile za volilno pravico) karikaturah, so bili moški prikazani kot gospodinje, zadolženi za skrb za otroke, čiščenje doma in preživljanje časa z mačkami, medtem ko so jih njihove žene ustrahovale. V Združenem kraljestvu so medtem želeli podelitev volilne pravice ženskam prikazati kot enak absurd, kot če bi volilno pravico podelili mačkam.


Povrnitev dostojanstva - ponosne 'mačje dame'


Iz vsega tega je nato zrasla stereotipna mačja dama, o kateri govorimo danes. Kot je poudarila ustanoviteljica priljubljene konvencije CatCon Susan Michals, oseba, ki izraz mačja dama uporablja z negativno konotacijo, predpostavlja, da ženske, ki imajo rade svojo mačko, nimajo ob tem tudi bogatega in polnega življenja. Predvidevajo, da nimajo prijateljev, kariere in drugih pomembnih interesov.


No, današnje mačje dame se kot takšne pogosto okličejo ne glede na njihov romantični status. Krasen je na majicah in knjigah, samooklicane mačje dame pa ga uporabljajo za poimenovanje svojih blogov in mačje usmerjenih podjetij. Avro mačjih dam pa spreminja tudi popularna kultura.


Tu so na primer filmske različice stripa Catwoman, ki so jo upodobile privlačne igralke. Tudi Holly Golightly iz filma Zajtrk pri Tiffanyju je prikazana kot živahna in privlačna ženska, ki ima tudi mačke. Celo priljubljena pevka in milijarderka Taylor Swift je že večkrat javno izrazila svojo ljubezen do mačk. Ima tri mačke, njeni hišni ljubljenčki pa njene privlačnosti niso niti malce zamajali.



Alice Madicott, avtorica knjige Mačje ženske, sicer priznava, da je nekoliko razlike med mladimi ženskami z mačkami in zrelimi samskimi ženskami, ki si omislijo takšnega hišnega ljubljenčka. "To je znak, da je z osebo nekaj narobe," je dejal.


Tabu "nore mačje dame" torej kljub vsemu ostaja in številni ga s pridoma uporabljajo kot žaljivko. A je glasna tudi podpora tistih, ki tovrstnim žalitvam nasprotujejo. Harrisovi sta na primer v bran stopili nekdanja žena podpredsedničinega moža ter njena pastorka. Podprla pa jo je tudi priljubljena igralka Jennifer Aniston, ki je spregovorila o lastnih izzivih s plodnostjo.



Na stran demokratske kandidatke na prihajajočih predsedniških volitvah pa so stopile tudi volivke - ženske, ki se oklicujejo za mačje dame, ter tiste, ki se oklicujejo za pasje dame, ter številne druge. "Številni se odločijo ostati brez otrok. Beseda 'nor' pa lahko pogosto pomeni strast ali navdušenje. Vse je odvisno od konteksta in tega, kdo sporočilo prenaša," je poudarila Michalsova. "Mnogi ljudje imajo radi mačke in ne bodo prenašali tega, da zaradi svoje naklonjenosti do kosmatink postanejo tarča mizoginije. Vance se bo moral torej soočiti s povratnim udarcem, ki ga je sprožil," pa je dejala Probyn-Rapseyjeva.


M. P.

Comments


bottom of page