Meditativna hoja prinaša številne koristi za telesno in duševno zdravje. Gre za prakso, ki združuje umirjeno hojo z zavedanjem korakov, telesa in okolice, obenem pa nas spodbuja, da se osredotočimo na dihanje in na stik stopal s tlemi. Meditativna hoja izvira iz budizma, postaja pa vse bolj priljubljena tudi v sodobni praksi čuječnosti.
Gibanje skozi meditacijo med hojo posamezniku omogoča, da se poveže s trenutkom. Običajno jo izvajamo tako, da hodimo počasi, bodisi v krogu ali po ravni liniji, čeprav je mogoče meditativno hoditi tudi na daljših razdaljah.
Koristi za duševno in telesno zdravje
Številne raziskave so pokazale, da meditacija in hoja vsaka zase prinašata koristne učinke. Na primer ena raziskava je na vzorcu mladih odraslih pokazala, da lahko že deset minut meditacije ali hitre hoje zmanjša občutek utrujenosti. Hkrati pa so raziskovalci ugotovili, da meditacija učinkuje na izboljšanje razpoloženja in zmanjšanje tesnobe ter jeze. Meditativna hoja pa pomaga tudi pri številnih drugih rečeh:
Spodbujanje gibanja in zmanjševanje stresa
Meditativna hoja povečuje število dnevnih korakov – ena raziskava je pokazala, da lahko redna meditativna hoja poveča našo telesno aktivnost za približno 1700 korakov dnevno. Obenem lahko pripomore k zmanjševanju stresa in tesnobe ter poveča občutek umirjenosti in čuječnosti.
Izboljšanje kakovosti spanja
Raziskava iz leta 2023 je pokazala, da meditacija med hojo na prostem pozitivno učinkuje na kakovost spanja in pomaga pri lajšanju težav, povezanih z motnjami razpoloženja. Posamezniki, ki so pogosto izpostavljeni stresu, poročajo o boljšem spancu po redni meditativni hoji.
Krepitev duševnega zdravja
Meditativna hoja lahko pomaga pri zmanjšanju simptomov depresije in tesnobe ter podpira dobro počutje. Redna praksa te vrste hoje izboljša duševno odpornost posameznikov in jih pripravi na soočanje s stresnimi situacijami, kot je pokazala na primer raziskava iz leta 2018.
Lajšanje kroničnih bolečin
Kombinacija meditacije in hoje lahko pripomore k zmanjšanju kronične bolečine in izboljšanju gibljivosti. Raziskava iz leta 2021 je pokazala, da lahko ta praksa olajša bolečine pri posameznikih s kroničnimi bolezenskimi stanji in jim pomaga izboljšati gibanje.
Izboljšanje ravnotežja in kognitivnih funkcij
Meditativna hoja krepi pozornost in prispeva k izboljšanju kognitivnih funkcij, kar lahko posredno podpira ravnotežje. Sodeč po raziskavi iz leta 2021 so starejši po večtedenski praksi meditativne hoje poročali o izboljšani procesni hitrosti in pozornosti, kar lahko pozitivno učinkuje na njihovo vsakodnevno delovanje.
Kako izvajati to obliko meditacije?
Spodaj navedeni postopek te lahko nežno in postopoma uvede v čuječnost med hojo in ti pomaga doseči večjo sproščenost in povezanost s telesom. Preizkusi naslednje korake:
Stoj mirno s stopali v širini bokov.
Začni s počasnimi in nadzorovanimi vdihi, pri čemer se osredotoči na stik stopal s tlemi.
Ko se počutiš pripravljena, začni hoditi naprej v sproščenem tempu.
Med hojo globoko vdihuj skozi nos in izdihuj skozi usta. Poskusi vdihovati skozi 3 do 4 korake, nato izdihovati skozi enako število korakov.
Nadaljuj ta vzorec dihanja in zmerne hoje vsaj 5 minut, pri čemer naj bo tvoj ritem umirjen in naraven.
Lahko razmisliš tudi o vodenih meditacijah, ki te popeljejo skozi meditativno hojo. Meditacijo lahko izvajaš tudi pred ali po sprehodu. Nekaj koristnih vodenih meditacij najdeš na UCLA Mindful. Meditativna hoja je več kot le oblika fizične aktivnosti – je metoda, ki prinaša koristi na več ravneh in posameznikom omogoča globljo povezanost s telesom, umom in trenutkom.
M.L.
Comentarios