top of page

'Še mačka ima v Afganistanu več pravic, kot jih ima ženska'

S temi besedami je hollywoodska igralka Meryl Streep septembra opozorila na sistematično in vse bolj obsežno kršenje pravic žensk v Afganistanu po vzponu talibanske vlade. Seveda morajo imeti določene pravice tudi živali – starejše sestre temu nikakor ne oporekamo. In tudi v modernem svetu nekateri aktivisti večkrat poudarijo, da našim hišnim ljubljenčkom zagotavljamo vsaj eno pravico, ki pa jo ljudem v številnih državah odrekajo – pravica do dostojne smrti oz. evtanazija.


A ta prispevek se ne gre o tem; na to prav tako ni opozarjala igralka. Niti se ne gre o tem, da lastniki evtanazijo hišnih ljubljenčkov pogosto še vedno jemljejo kot »cenejšo rešitev« za zdravstvene težave naših živalic. Pogosto nehumano lastništvo bi bilo smiselno opisati v kakšnem drugem prispevku.


Ne, tokrat opozarjamo na nehumane razmere, v katerih so se znašle ženske v Afganistanu po tem, ko so se iz njega leta 2021 umaknile ameriške sile. Razmere, ki prej spominjajo na sužnjelastniške odnose preteklosti kot pa na državo v letu 2024. Življenje, v katerem so ženske obravnavane kot lastnina moškega in prej predmet, kot pa živo bitje. Torej, še mačke imajo v Afganistanu več pravic od žensk.


Kje vse so Talibani omejili življenje in pravice t. i. nežnejšega spola?



Ne smejo delati, ne smejo študirati, potovati, v javnosti kazati svoje podobe (telesa, las, obraza), ne sme se jih niti slišati. Četudi bi dekle molilo. Pod talibansko vlado jim je prepovedan vstop v šole, na delovna mesta, v salone, telovadnice, nacionalne parke. Čudno, da lahko (zaenkrat) še vedno vsaj svobodno dihajo.


Afganistanskim ženskam je tako trenutno prepovedane večina dejavnosti, ki jih ženske drugod po svetu vidijo kot svojo naravno pravico. »Mačka se lahko usede na prag hiše in čuti sonce na svojem obrazu. Lahko lovi veverico v parku. In tudi veverica ima danes v Afganistanu več pravic kot dekle, saj so javni parki za ženske in dekleta zaprti,« je v New Yorku opozorila hollywoodska igralka.


Preteklost se ponavlja. Že ko so bili talibani nazadnje na oblasti (od leta 1996 do 2001), so bile šole prav za dekleta prepovedane, ženske pa prav tako niso smele delati ali pa se izobraževati. Njihova vladavina danes, desetletja kasneje, spominja na mračno resničnost takratnega obdobja.


Izobraževanje


V mesecu dni po prevzemu nadzora nad Kabulom je talibansko ministrstvo za izobraževanje dekletom in ženskam prepovedalo obiskovanje šol. Napovedali so tudi ponovno odprtje šol za vse moške učitelje in učence. Talibanski voditelji so odločili tudi, da je dekletom izobraževanje prepovedano po šestem razredu. Prepoved so nato decembra 2022 razširili tudi na fakultete in univerze. Nekatere študentke so talibanski borci z orožjem odrinili s praga njihovih univerz, ko so se poskušale vrniti v učilnice.


Afganistan pod talibansko vladavino je edina država na svetu s tako strogimi omejitvami glede izobraževanja žensk. Več lokalnih in visokih uradnikov, vključno z glavnim tiskovnim predstavnikom Zabiulahom Mudžahidom, je sicer zagotovilo, da bodo talibanske oblasti ob spoštovanju šeriatskih zakonov znova odprle šole, niso pa napovedali tudi, da bi se lahko v izobraževalne ustanove vrnile tudi dekleta in ženske.


Delo


Talibani so ženskam prepovedali zaposlovanje na vladnih in zasebnih delovnih mestih, vključno z delom v nevladnih organizacijah, kar vpliva tudi na mednarodno pomoč. Delavke pod vodstvom Nata v Afganistanu so bile septembra 2021 pozvane, naj se vrnejo na svoje domove v Kabulu, kar je pomenilo prvo neuradno prepoved dela žensk. Visoki talibanski voditelj pa je Reutersu povedal, da ženskam ne bo dovoljeno delati skupaj z moškimi na vladnih ministrstvih.


Talibansko ministrstvo za vrline, ki je nadomestilo ministrstvo za ženske, je 7. maja 2022 odredilo, da morajo ženske ostati v hišah, razen če morajo hišo zapustiti zaradi pomembnega opravila. Zahtevalo je tudi, da ženske potujejo v družbi mehrama – moškega spremljevalca.


Vse so nedavnega so lahko ženske delale le kot babice in medicinske sestre. V začetku decembra naj bi jim namreč talibanske oblasti sporočile, naj se ne vračajo več v učilnice. To je bila ena od redkih možnosti za afganistanske ženske, da bi pridobile izobrazbo, prav tako pa tudi eden redkih poklicev, ki so ga še lahko opravljale, predvsem zato, ker se moški zdravstveni delavci ne smejo dotikati ženskih pacientk. Če bi ženske kršile kodeks oblačenja, bi bili kaznovani njeni moški sorodniki.


Potovanja


Svobodo žensk je močno okrnil tudi ukaz, da morajo biti ženske, ko zapustijo svoje domovanje, pokrite od glave do pet ter v spremstvu moškega spremljevalca. Ta jo mora spremljati tudi ob odhodu iz države.


Če bi sicer kršile kodeks oblačenja, bi kazen doletela njihove moške sorodnike. Kaznovani pa bi bili tudi taksisti, ki bi privolili v prevoz ženske brez ustreznega moškega spremljevalca.


Šport


Talibani so po prevzemu nadzora nad državo prepovedali vse športne aktivnosti za dekleta in ženske ter nekdanje športnice ustrahovali, da so se novim pravilom pokorile. Novembra 2022 so talibani ženskam uradno prepovedali celo vstop v telovadnice in parke.


Afganistanske ženske v športu so se sicer že pred avgustom 2021 soočale s številnimi preprekami. Tamkajšnja konservativna družba je namreč njihovo športno udejstvovanje razumela kot kršenje ženske skromnosti in njihove vloge v družbi. Vendar pa šport zanje ni bil prepovedan. Številne afganistanske športnice so tako danes del begunskih skupin v tujini.


Kulturne dejavnosti


Ženske v Afganistanu ne morejo več obiskovati nacionalnih in javnih parkov. Novembra 2022 je tiskovni predstavnik talibanov Mohammed Akef Mohajer trdil, da se je skupina »potrudila po svojih najboljših močeh«, da ne bi zaprla parkov in telovadnic za ženske, ter da je dodelila ločene dneve v tednu za moški in ženske. Pozneje so trdili, da so bila njihova rigorozna pravila kršena, zaradi česar da so morale oblasti ukazati popolno zaprtje parkov; a to je veljalo le za ženske.


Avgusta 2023 je talibanska vlada ženskam prepovedala obisk nacionalnega parka Band-e-Amir v provinci Bamiyan ter kot razlog navedla, da obiskovalke nepravilno nosijo hidžab ali pokrivalo za glavo.


Dodatno so oblasti avgusta letos trgovinam z oblačili v Kabulu ukazale, da morajo zakriti obraze manekenk v izložbah.


Osebna nega


Niti osebna nega v Afganistanu za ženske ni več nekaj samoumevnega. Julija 2023 so talibani prepovedali salone za ženske ter zaprli še zadnja mesta za rekreacijo in sprostitev žensk. Talibani so dejali, da je treba kozmetične salone zapreti, ker ponujajo storitve, ki jih islam prepoveduje, prav tako pa da povzročajo gospodarske težave družinam ženinov na poročnih slavjih.


Oblačila in ženski glasovi


Afganistanske ženske morajo v javnih prostorih popolnoma zakriti svoja telesa, vključno z obrazom. Nositi morajo debela oblačila, s katerimi moškim preprečijo, da bi zagrešili »pregrehe«. Gre za zaostrovanje ukrepa iz maja 2022, ko so talibani vsem voditeljicam TV-poročil ukazali, da morajo med predvajanjem nositi pokrivala za obraz.


In ni se ustavilo tu. Talibani Afganistanskim ženskam prav tako prepovedujejo branje, petje ali javno govorjenje. S to prepovedjo naj bi spodbujali krepost, saj naj bi bili ženski glasovi, glede na talibansko razlago šeriatskega prava, vir skušnjav. Ženska je tako lahko kaznovana, četudi se njeno petje sliši iz njenega lastnega doma. »Kadarkoli mora polnoletna ženska iz nuje zapustiti svoj dom, je dolžna zakriti svoj glas, obraz in telo,« pravijo nova pravila.


Ženskam je medtem prepovedano neposredno gledati moškega, ki ni njihov mož ali krvni sorodnik.


M. P.

Comments


bottom of page